Mosiądz jest powszechnie wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. Stosuje się go między innymi w hydraulice, budownictwie czy motoryzacji. Ze względu na niską temperaturę topnienia i zawartość cynku, spawanie mosiądzu to zadanie dla profesjonalistów.
Jak spawać mosiądz?
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak spawać mosiądz, najpierw przybliżymy pokrótce najważniejsze cechy tego materiału, które trzeba wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do jego obróbki.
Zacznijmy od tego, że mosiądz jest stopem miedzi i cynku, w różnych proporcjach, zazwyczaj 60:40. Dobrze przewodzi ciepło, jest twardy i odporny na korozję.
Niestety, cynk poddany wysokiej temperaturze wydziela trujące opary. Przy spawaniu mosiądzu szczególnie trzeba więc zadbać o odpowiednie środki ochrony osobistej. Jeśli to tylko możliwe, wykonuj prace na dworze.
Staraj się nie przegrzewać materiału, bo zbyt wysoka temperatura zniszczy jego strukturę. Jeśli wykonujesz prace, w których liczy się estetyczny wygląd spoiny, nie spawaj, tylko zdecyduj się na lutowanie.
Zobacz również: Palniki do spawania.
Czym spawać mosiądz?
Powiedzieliśmy, jak spawać mosiądz, aby było to bezpieczne i efektywne. Omówmy teraz stosowane rodzaje spoiw i topników, w zależności od stosowanej metody spawania.
Zacznijmy od lutowania twardego. Nie jest to spawanie sensu stricto, ale stanowi jedną z najchętniej wybieranych metod. Za spoiwo służy pręt mosiężny lub lut srebrny, a jako topnik wykorzystuje się boraks albo topnik mosiężny.
A czym spawać mosiądz, jeśli używamy palnika acetylenowo-gazowego? Aby uniknąć pęcherzy, najlepiej wybrać jako spoiwo pręt mosiężny z dodatkiem krzemu. Mocne połączenie zapewni topnik boraksu z dodatkiem fluoru.
Jakie metody spawania mosiądzu?
W spawaniu mosiądzu stosuje się też metody TIG, rzadziej MIG i MAG, ale trudno osiągnąć nimi estetyczne spoiny. Wynika to z faktu, że mosiądz szybko się nagrzewa, a ze względu na zawartość cynku nie sprawuje się dobrze w wysokich temperaturach. Łatwo tworzą się pęcherze, odpryski i wżery.
Spawanie mosiądzu metodą TIG wymaga dużego doświadczenia od spawacza. Cynk poddany zbyt wysokiej temperaturze może przyczepiać się do elektrody. W metodzie MIG/MAG Jako gaz osłonowy stosuje się mieszankę dwutlenku węgla i argonu, a aby zminimalizować ryzyko wytworzenia toksycznych oparów, zaleca się technikę spawania ściegiem.
Jaka temperatura topnienia mosiądzu?
Fakt, że lepiej lutować niż spawać mosiądz, wynika z jego niskiej temperatury topnienia, kilkukrotnie mniejszej niż innych metali. Zależnie od składu, waha się ona w granicach 850-950 stopni Celsjusza.
Nadal masz wątpliwości, jak spawać mosiądz? Skontaktuj się z naszymi konsultantami, którzy pomogą ci wybrać najlepszą metodę i sprzęt.
Przeczytaj również inne wpisy:
Jak ustawić palnik do cięcia metalu?